FAYMONVILLE Satteltieflader MAX100-N-3B-9.30-U
Üretim yılı
2026
Koşul
Yeni
Konum
Landsberg Almanya
Alçak şasi dorse FAYMONVILLE Satteltieflader MAX100-N-3B-9.30-U
more Images
Makineye ait bilgiler
Makine tanımı:
Alçak şasi dorse
Üretici:
FAYMONVILLE
Modeli:
Satteltieflader MAX100-N-3B-9.30-U
Üretim yılı:
2026
Koşul:
yeni
Fiyat ve Konum
Satıcının konumu:
Justus-von-Liebig-Straße 37, 86899 Landsberg, Almanya Almanya
Çağrı
Teknik detaylar
Azami yük ağırlığı:
38.953 kg
Toplam ağırlık:
49.500 kg
Dingil konfigürasyonu:
3 dingil
Açıklama
MAX100-N-3B-9.30-U
Technical Data
Speed: 80 km/h
Gross vehicle weight: 49,500 kg
Fifth wheel load: 18,000 kg
Axle load: 31,500 kg
Unladen weight (+/- 3%): 10,547 kg
Payload approx.: 38,953 kg
Gooseneck length: 3,850 mm
Fifth wheel height loaded: 1,200 mm
Loading platform length: 9,300 mm
Extendable by: 0 mm
Axle spacing: 1,360 mm
Steering angle radius (rear): 2,300 mm
Loading height at max. load: 860 mm
Overall width: 2,540 mm
Suspension travel: -55/+145 mm
Technical Description
Gooseneck:
Gooseneck with chamfered front corners at 45° and rear taper of approx. 750 mm x 10°.
3 pairs of lashing rings (LC 5,000 daN).
Hardwood flooring, 30 mm thick.
Loading platform:
Loading platform behind the gooseneck hydraulically liftable and lowerable, length approx. 2,800 mm, with rear slope of approx. 1,000 mm x 8°.
6 pairs of folding lashing rings facing outward (LC 5,000 daN).
2 pairs of folding lashing rings facing outward (LC 10,000 daN).
1 pair of inward folding lashing rings at the front central beam (LC 10,000 daN).
Cut-outs in the outer frame of the loading platform for attaching tensioning straps. (LC 2,000 daN).
Hardwood flooring approx. 48 mm thick, above the axles fitted with chequer-plate covering.
Ramps:
Two-piece steel ramps: One pair of galvanized, two-piece steel ramps, approx. 2,750 + 1,400 x 800 mm, with approx. 48 mm thick hardwood covering.
Maximum load per pair: 40,000 kg
Landing Legs:
JOST landing legs (mechanical) with 2-speed gearbox for 24 t lifting capacity (50 t test load).
Tyres:
Gjdpeg Sk Trofx Aageit
235/75 R 17.5 tyres as per manufacturer's selection.
Axles:
SAF axles, air-suspended, with drum brakes, featuring lift/lower function.
Axle tools.
Brake System:
Steel Construction:
Steel construction made from high-strength fine-grained steel.
Steel grades:
S355J2+N/S355MC (yield strength 355 MPa)
S690QL/S700MC (yield strength 690 MPa)
Painting:
Electrical System:
Electrical system compliant with EU regulations, LED lighting 24 Volt ASPÖCK-NORDIK (ASS3)
ASPÖCK-UNIBOX at front connection strip with 24N, 24S & 15-pin sockets. ISO-compliant connections.
24N ISO-1185
24S ISO-3731
15-pin ISO-12098
Accessories Included
2" king pin
One galvanized steel front bulkhead approx. 400 mm high.
At the galvanized front connection strip yellow/red airline couplings.
4 wheel chocks with holder on the front bulkhead (± 5kg).
Cable for supplying electro-hydraulic unit and/or electric winch (35 mm², 3.5 m long, max. 250A) between semi-trailer and tractor unit, with plug connection (ANDERSON-ANDERSON).