Godsyxpadopfx Aagsit
Diameter: 65 mm
Length: 120 mm
Weight: 5 kg
Remnant length: 200 mm
All linear axes feature glass scales. Coolant supply is available through the main and counter spindles as well as through the counter spindle. Tool breakage monitoring from drill diameter 1 mm. All existing tool holders are included with the machine. It is in excellent condition!
Bu ilan otomatik olarak tercüme edildiğinden bazı çeviri hataları oluşmuş olabilir.
Turning diameter: 65 mm
Turning length: 120 mm
Control: Index C200-4D SL
Z-axis travel main spindle: 390 mm
Z-axis travel counter spindle: 390 mm
X-axis travel counter spindle: 600 mm
Y1-axis travel: ± 80 mm
Y2-axis travel: ± 80 mm
X-axis rapid traverse: 45 m/min
Y-axis rapid traverse: 15 m/min
Z-axis rapid traverse: 45 m/min
Spindle 1 speed: 5,000 rpm
Spindle 1 power: 35.5/27.5 kW
Spindle 1 torque: 170/125 Nm
Spindle 2 speed: 5,000 rpm
Spindle 2 power: 35.5/27.5 kW
Spindle 2 torque: 170/125 Nm
C-axis: 0.00014°
Bar diameter: 65 mm
Spindle nose: AD 140
Spindle bore: 85 mm
Milling spindle 1 speed: 18,000 rpm
Milling spindle 1 power: 11 kW
Milling spindle 1 torque: 19 Nm
Milling spindle 2 speed: 18,000 rpm
Milling spindle 2 power: 11 kW
Milling spindle 2 torque: 19 Nm
B-axis swivel range: 230°
B-axis torque: 440 Nm
B-axis angular resolution: 0.001°
Milling spindle 1 & 2 tool magazine: 80 HSK A40
Milling spindle 2 static tool magazine: 6 x VDI 25
Internal coolant supply: Knoll 80 bar / Ecofluid
Machine weight approx.: 16.3 t
Space requirement approx.: 3.73 x 2.92 x 2.58 m
Accessories:
Chip conveyor
Spindle 1 power chuck SMW HFKN 165-46 mm
Spindle 2 power chuck SMW HFKN 165-46 mm
Collet chuck main spindle Hainbuch Spanntop
Collet chuck counter spindle Hainbuch Spanntop
Bar loader interface Unimag
Parts catcher for main and counter spindle
Conveyor belt for part removal
Oil mist separator Büchel
Godsyxpadopfx Aagsit
Diameter: 65 mm
Length: 120 mm
Weight: 5 kg
Remnant length: 200 mm